PWA چیست و چه خصوصیاتی دارد

PWA خلاصه‌شده‌ی عبارتِ Progressive Web Application است. معنی فارسی آن اپلیکشنِ پیشرونده‌ی مبتنی بر وب است.

این اپلیکیشن‌ها مستقل از نوعِ سیستم‌ِ عاملِ دستگاه و فقط با یک مرورگر از طریق اینترنت اجرا می‌شوند. این مهمترین خصوصیت است، چون فرقی نمی‌کند که شما از ویندوز یا لینوکس استفاده کنید، یا از اندروید یا IOS و یا سایر سیستم‌عامل‌هایی که امکانِ فعالیتِ مرورگرهای مختلف در آنها وجود دارد.

اینگونه اپ‌ها کاملا رسپانسیو (Responsive) بوده و در همه‌ی دستگاه‌ها اعم از کامپیوتر، تبلت، موبایل و حتا در دستگاه‌هایی که در آینده اختراع می شوند، به‌خوبی قابلِ نمایش و استفاده هستند.

PWA‌ها نیازی به طی‌کردن مراحلِ نصب یا install معمول در سیستم عامل ها را ندارند و در کوتاه ترین زمانِ ممکن دردسترس خواهند بود.

در PWA‌ها اطلاعاتِ صفحه توسطِ تکنیک Server-Side-Rendering در سرور تولید میشود و به صورت یکجا به مرورگر ارسال می‌شود. اطلاعات در مرورگر کش می‌شود و یک اسکریپتِ کوچک در پس‌زمینه، وظیفه‌ی آپدیتِ اطلاعاتِ صفحه و ارسال نوتیفیکیشن را به‌عهده دارد.

مرورگرهای قوی از جمله کروم (Chrome) و فایرفاکس (FireFox) از این اپلیکیشن‌ها پشتیبانی کرده و امکاناتِ جانبی مختلفی را دراختیار کاربر قرار می‌دهند.

مثلا در ویندوز اگر مرورِ کروم تشخیص دهد که یک نشانی اینترنتی حاویِ PWA است در قسمت بالای صفحه در سمت راست و در کنارِ آیکونِ Bookmark یک آیکون به‌نام Install به شما نشان می‌دهد که با کلیک بر آن آیکونی برروی دسکتاپ شما ظاهر شده و اصطلاحا برنامه برروی ویندوزِ شما نصب می‌شود. از آن به بعد پس از هر کلیک بر آن آیکون، محتوایِ PWA در یک محیط مجزا و زیبا و فارغ از فضای معمولِ محیطِ کروم به کاربر نمایش داده می‌شود. (توضیحات بیشتر)

نصب اپلیکیشن pwa در کروم ویندوز

همچنین در اندروید اگر مرورِ کروم تشخیص دهد که یک نشانی اینترنتی حاویِ PWA است امکانات بیشتری دراختیار شما قرار می‌دهد. مطابق با تصویر اگر بر آیکون منویِ کروم کلیک کنید، در منویی که ظاهر می‌شود، دو گزینه‌ی دیگر اضافه می‌شود.

گزینه Add to Home screen (افزودن به صفحه اصلی) باعث می‌شود آیکونِ اپلیکیشن در میانِ آیکون‌های اپلیکیشن‌های دیگرتان در صفحه‌ی اولِ موبایلِ شما قرار بگیرد.

گزینه Desktop site (سایت مخصوص رایانه) نیز اگر علامت داشته باشد، نمایِ اپلیکیشن دقیقا مطابق با حالتِ کامپیوتر خواهد شد و می‌توان با انگشت به بخش‌های مختلف رفته و عملیات مختلف را اجرا کرد. این گزینه اگر علامت نداشته باشد، محیطِ مخصوص موبایل نمایش داده می‌شود که جداول و اطلاعات به‌صورت رسپانسیو به اندازه‌ی صفحه‌ی موبایل شده و خوانایی متناسبی پیدا می‌کنند.

نصب اپلیکیشن pwa در کروم اندروید
فهرست